Spis treści

Praktyka uczyni z Ciebie mistrza, czyli umiesz więcej - możesz więcej!

ZSP CKU w Szydłowie realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich!

 

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Stanisława Reymonta w Szydłowie. Jego głównym, nadrzędnym celem jest ułatwienie uczniom ZSP w Szydłowie wejścia na rynek pracy, poprzez rozwój ich kompetencji zawodowych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego, tworząc z nich atrakcyjnych potencjalnych przyszłych współpracowników dla szeregu pracodawców – zarówno tych z branży spożywczej, gastronomicznej, jak i samochodowej oraz mechanicznej. Działanie zakłada bowiem włączenie uczniów 2 profili, tj. techników żywienia i usług gastronomicznych oraz techników pojazdów samochodowych.

W sumie na praktyki zagraniczne do Grecji wyjedzie 70 uczniów, którym towarzyszyć będzie 6 opiekunów z ramienia naszej Szkoły. W ramach projektu odbędą się 3 mobilności dla:

 • 20 Techników Pojazdów Samochodowych – w terminie 9-20 kwietnia 2018 roku;
 • 17 Techników Żywienia i Usług Gastronomicznych – w terminie 23 kwietnia - 4 maja 2018 roku;
 • 20 Techników Pojazdów Samochodowych i 13 Techników Żywienia i Usług Gastronomicznych – w terminie 17-28 września 2018 roku.

Partnerem projektu jest Georgikes Ekmetaleuseis Training Services. To doświadczona grecka organizacja przyjmująca, w ramach programów mobilności w zakresie kształcenia zawodowego. Siedziba instytucji znajduje się w miejscowości Platamonas na Riwierze Olimpijskiej, a specjalizuje się ona w organizacji staży i praktyk dla uczniów szkół zawodowych i technicznych w obszarze agroturystyki, agrobiznesu oraz produkcji rolno-spożywczej.

Zapraszamy do rekrutacji

Dowiedz się więcej o realizowanym przez nas projekcie!

Kliknij w baner poniżej aby dowiedzieć się więcej! :)


Trwają przygotowania do wyjazdu

Jako że pierwsze dwie grupy wyjadą na praktyki już na początku i w połowie kwietnia -

 • Techników Pojazdów Samochodowych – w terminie 9-20 kwietnia 2018 roku;
 • Techników Żywienia i Usług Gastronomicznych – w terminie 23 kwietnia - 4 maja 2018 roku,

w naszej szkole trwają już przygotowania! Obejmują one swoim zakresem:

  • Przygotowanie kulturowe i zawodowe obejmujące elementy pozwalające na zapoznanie się ze zwyczajami, mentalnością, historią oraz zabytkami kraju przyjmującego, tj. Grecji.
  • Szkolenie z zakresu doradztwa zawodowego, mające na celu budowanie u uczniów poczucia własnej wartości, odkrywanie potencjału, który w nich drzemie, efektywne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej oraz poznanie zasad komunikacji interpersonalnej czy sztuki autoprezentacji.
  • Przygotowanie językowe, w ramach którego odbywać się będą:
   • kurs języka greckiego koncentrujący się wokół podstaw językowych i słownictwa branżowego, odbywany z lektorem będącym rodowitym Grekiem,
   • kurs języka angielskiego ze zwróceniem szczególnej uwagi na słownictwo zawodowe.

Nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, a poniżej do zobaczenia jest kilka zdjęć prezentujących ich przebieg.


Pierwsi nasi uczniowie już na praktykach zagranicznych!


Pierwsza mobilność w ramach realizowanego projektu już się rozpoczęła! 20 Techników pojazdów samochodowych z ZSP w Szydłowie odbywa swoje praktyki w greckich warsztatach samochodowych.

      

Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację na bieżąco! :)

Podsumowanie mobilności - Technicy Pojazdów Samochodowych w Grecji!

Nasi uczniowie zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i pod wrażeniem - tak greckiej kultury, jak i własnej otwartości na nowości, wrócili już do Szydłowa i udali się na drugą część praktyk, które mają do wykonania w Polsce. Pozostały z nimi jednak wciąż żywe wspomnienia z praktyk w Grecji, które połączone zostały w filmik - do obejrzenia poniżej:


Pora na Techników Żywienia i Usług Gastronomicznych!

Zaraz po powrocie uczniów klas TPS, 17 naszych uczniów z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wyruszyło w podróż do Grecji, gdzie odbywają swoje praktyki w restauracji 4* hotelu San Panteleimon. Ruszyli z pracą pełną parą od samego początku a co dokładnie robią można śledzić na bieżąco w ramach foto-relacji na Facebooku

      


Trwają przygotowania drugiej grupy!

Podczas gdy grupy, które wyjechały na praktyki w kwietniu i maju 2018 wciąż jeszcze żywo opowiadają o swoich wrażeniach z Grecji, druga grupa naszych uczniów (tym razem 33, utworzona z uczniów 2 zawodów: TŻiUG oraz TPS) już przygotowuje się do swojego wrześniowego wyjazdu. Analogicznie jak u pierwszej grupy, szkolenia te obejmą 3 rodzaje zajęć:

 • Przygotowanie kulturowe i zawodowe w wymiarze 10 godzin dla każdej z grup zawodowych, Szkolenie z zakresu doradztwa zawodowego obejmujące 10 godzin zajęć,
 • Przygotowanie językowe, w ramach którego odbędzie się: kurs języka greckiego - po 15 godzin dla każdej z grup zawodowych,
 • Kurs języka angielskiego - po 30 godzin.
  Wszystkie one mają służyć umożliwieniu młodzieży lepszego odnalezienia się w nowym środowisku podczas pobytu na praktykach w Grecji.
  Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć ukazujących przebieg zajęć:


Kolejna grupa naszych uczniów już w Grecji!

   Po przygotowaniach nadeszła pora na kolejną mobilność w ramach naszego projektu! Tym razem

 • 20 Techników Pojazdów Samochodowych,
 • 13 Techników Żywienia i Usług Gastronomicznych

udała się w podróż, aby poszerzać swoje kompetencje i rozwijać się tak na polu zawodowym, jak i osobistym. Tak jak przy poprzednich razach - zapraszamy do obejrzenia relacji na bieżąco na Facebooku. Kliknij TUTAJ!  


Publikacja podsumowująca realizację naszego projektu

   Mamy ogromną przyjemność pochwalić się kolejnym rezultatem naszego projektu - mianowicie broszurą podsumowującą zrealizowane przedsięwzięcie pt. "Praktyka uczyni z Ciebie mistrza, czyli umiesz więcej - możesz więcej!". Znajdziecie w niej wszystkie najważniejsze informacje dotyczące projektu, jak również nabyte przez uczestników efekty kształcenia, cele realizacji inicjatywy i informacje o greckim partnerze. Przede wszystkim jednak broszura opatrzona jest w ogromną ilość zdjęć, obrazujących przebieg 3 mobilności oraz programu kulturowego w ich ramach. W nas wspomnienia odżyły na nowo!

Powspominajcie z nami, klikając w zdjęcie poniżej :)