Spis treści

Projekt "We Are the Same"
Jesteśmy tacy sami

Projekt "We Are the Same" (WAS) - wrzesień 2017- sierpień 2019.

Partnerami w projekcie są szkoły :

  • Gausdal videregaende skole Pierre de Coubertin (Norwegia),
  • Nordwin College Buitenpost (Holandia),
  • I.T.T. Giordani-Striano Neapolu (Włochy),
  • ZSP CKU w Szydłowie (Polska)

   Cele projektu to porównanie warunków życia młodzieży z wielkich miast i ze środowiska wiejskiego, analiza wpływu tradycji i historii na młodego człowieka, troska o dziedzictwo kulturowe własnego kraju z poszanowaniem dla dorobku innych narodów, integracja młodych obywateli Europy, krytyczny stosunek do amerykanizacji życia.

Więcej informacji na stronach związanych z projektem:

Mobilność w POLSCE

Od 8 do 13 kwietnia gościliśmy w kraju zespoły ze szkół partnerskich w Holandii, Norwegii i Włoch. Planowaliśmy organizację zajęć dla szkół podstawowych z powiatu piotrkowskiego, ale za względu na strajk nauczycieli musieliśmy te plany zmodyfikować.
Mimo tego udało nam się zrealizować większość z aktywności. Był to intensywny tydzień zarówno dla naszych gości, jak i uczniów ZSP CKU w Szydłowie.

zespoły ze szkół partnerskich w Holandii, Norwegii, Włoch i Polski

Można o nim poczytać na lokalnych portalach:


Mobilność w NORWEGII   

W mobilności w Norwegii uczestniczyło 4 uczniów i 2 nauczycieli. Spotkanie (10-15 luty 2019) było poświęcone znaczeniu języka narodowego, dialektów i gwar. Młodzież zastanawiała się, jak język angielski wpływa na mowę potoczną i czy nie jest zagrożeniem dla języków narodowych.
W czasie wolnym poznawano kulturę i tradycję kraju goszczącego.

     

Więcej informacji można znaleźć na portalu epiotrkow

 i stronie powiatu piotrkowskiego

   Uczestnicy projektu ze wszystkich szkół partnerskich rozmawiają o tradycji, znaczeniu języka, wpływie kultury amerykańskiej na młodego człowieka. Wszystko wzbogacone zdjęciami ze spotkania w Norwegii. Film został przygotowany przez uczniów klasy medialnej norweskiej szkoły:

Downloads:
(0 głosów)
Data-3poniedziałek, 04 styczeń 2021 22:24
Wielkość pliku-3 3.86 MB
Pobierz-3 477


  Mobilność w HOLANDII

   Grupa czworga uczniów, pod opieką dwóch nauczycieli, przebywała na spotkaniu projektowym w Buitenpost od 14 do 20 października 2018 roku.

   Adam, Adrian, Ola i Mariolka pod opieką p. Lankocza i p. Rosiaka na tydzień przeprowadzili się do holenderskich rodzin, biorąc udział w licznych zajęciach przygotowanych przez naszą partnerską szkołę, Norwin College, jak również w życiu rodzinnym swoich gospodarzy.
   Poza "standardowymi" lekcjami, czyli m.in. badaniem zwierząt czy programowaniem walczących robotów, nasza młodzież brała również udział w iście telewizyjnych zajęciach z gotowania. W ściśle określonym czasie, musieliśmy przygotować trzy polskie potrawy dla...60-ciu osób. To było prawdziwe wyzwanie dla dwóch nauczycieli języków obcych, dwóch chłopców z technikum pojazdów samochodowych, dowodzonych przez dziewczęta z technikum żywienia. Daliśmy radę :)
   Po zajęciach w szkole znaleźliśmy jeszcze odrobinę czasu na zwiedzanie przepięknej Fryzji, czyli prowincji holenderskiej, która mocno akcentuje swoją odrębność od reszty Niderlandów.

     


Wizyta norweskiego koordynatora  

   W dniach 9-11.09.2019 norweski koordynator, Roar Bakke, odwiedził naszą szkołę, by spotkać się z nauczycielami i uczniami, aby omówić dotychczasową realizację projektu i zaplanować następne działania.


  Działania lokalne

   Tematem projektu jest promowanie tradycji, historii, dziedzictwa kulturowego, dbałość o język ojczysty. W związku z tym oprócz spotkań zagranicznych podejmujemy również działania lokalne.
  Zorganizowaliśmy 8 VI 2018 konkurs dla uczniów innych szkół pod tytułem: "Razem do niepodległości". Zarówno uczestnicy, jak i goście mogli skosztować tradycyjnych wyrobów - swojskiej kiełbasy i kaszanki, a także chleba ze smalcem.


   Mobilność we WŁOSZECH

   Pierwsze spotkanie młodzieży w projekcie "We Are the Same" odbyło się w Neapolu. Była okazja, żeby poznać rówieśników z krajów partnerskich, zobaczyć, jak żyje się w kilkumilionowym mieście, jakim jest Neapol. Włoscy koledzy będą mogli poznać życie w Polsce wiosną przyszłego roku.
   W spotkaniu wzięło udział czterech uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami.

Powiat Piotrkowski umieścił na swojej stronie informację o spotkaniu:

Więcej można się dowiedzieć również z filmu, który powstał w oparciu o wspólne działania:

https://drive.google.com/file/d/1UH-wnDobiGlfZVAEJtZ_FYxbrr3uQh3p/view


   Transnational Meeting w Neapolu

   Pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym ustala się szczegóły działań lokalnych i międzynarodowych zaplanowano na 13-16 grudnia 2017. Gospodarzem jest szkoła włoska, z którą ZSP CKU w Szydłowie będzie pracował po raz pierwszy. Pozostali partnerzy to szkoła w Gausdal (wspólnie realizowaliśmy projekty Comeniusa, Leonardo i Erasmusa+) oraz szkoła w Buitepost będąca oddziałem Norwdin College (pracowaliśmy razem w projekcie Leonardo).


   Rezultaty projektu

   Projekt już przynosi pierwsze rezultaty. Zmobilizował społeczność szkolną do pracy, zainspirował do szukania nowych metod i nauki języków obcych.
Obejrzyjcie film, który powstał na podstawie spotkania w Neapolu:

Opis dokumentu Data  
Raport z ankiet na temat sposobów spędzania wolnego czasu przez uczestników projektu. 02.05.2018 Pobierz
Prezentacja przygotowana przez uczniów na spotkanie w Neapolu-marzec 2018. 02.05.2018  Pobierz
Newsletter o spotkaniu międzynarodowym w Holandii przygotowany przez włoskiego partnera.  19.11.2018  Pobierz
Książka kucharska (e-cooking book) z przepisami potraw regionalnych z Polski, Holandii, Norwegii i Włoch.  24.01.2019  Pobierz 
Prezentacja o językach obcych w Europie i dialektach polskich.  26.02.2019  Pobierz 
Nesletter o spotkaniu w Norwegii. 20.03.2019  Pobierz 
Newsletter o spotkaniu w Polsce  18.04.2019  Pobierz 
Raport z badań na temat używania języka angielskiego oraz języków ojczystych. 18.04.2019  Pobierz
Newsletter - March 2018  05.07.2018  Pobierz